Lineup

8—11 AUGUST 2019

8

AUGUST

22:00 — Os Zhéróis 2.1. Reception


23:00 — Cover de Bruxelas DJ Crew Reception


9

AUGUST

14:00 — Palankalama MPAGDP


15:30 — Vozes de Manhouce com Isabel Silvestre MPAGDP


16:30 — Lince Giacometti


17:45 — Tia Graça – toda a gente devia ter uma Amália


18:00 — Sara Anjo Auditorium


19:00 — Jerónimo Giacometti


20:30 — The Lemon Lovers Zeca Afonso


21:45 — Salvador Sobral Lopes-Graça


23:00 — Fado Violado Amália


00:15 — Selma Uamusse Lopes-Graça


01:30 — Slow J Zeca Afonso


02:30 — Xinobi DJ Set Aguardela


10

AUGUST

14:00 — Patrícia Costa MPAGDP


15:00 — Curtas em Flagrante Auditorium


15:30 — Meta MPAGDP


16:30 — S. Pedro Giacometti


17:45 — Norberto Lobo Amália


18:00 — Curtas em Flagrante Auditorium


19:00 — Tomara Giacometti


20:30 — João Afonso Amália


21:45 — Mazgani Lopes-Graça


23:00 — 10 000 Russos Zeca Afonso


00:15 — Sara Tavares Lopes-Graça


01:30 — Mirror People Zeca Afonso


02:45 — António Bastos Aguardela


03:45 — Forol DJ Set Aguardela


11

AUGUST

14:00 — Homem em Catarse MPAGDP


15:30 — Artesãos da Música MPAGDP


16:30 — O Gajo Giacometti


17:45 — Ela Vaz Amália


18:00 — Cristina Planas Leitão Auditorium


19:00 — quartoquarto Giacometti


20:15 — Miguel Calhaz Amália


21:30 — Zeca Medeiros Zeca Afonso


22:45 — Sean Riley & The Slowriders Lopes-Graça


00:00 — PAUS Zeca Afonso


01:15 — Cais Sodré Funk Connection Lopes-Graça


02:15 — Conan Osiris Aguardela


03:15 — Colorau Som Sistema Aguardela


12

AUGUST

14:00 — Orquestra de Foles MPAGDP


15:30 — Douradas Espigas MPAGDP


16:30 — Monday Giacometti


17:30 — Peltzer Zeca Afonso


18:00 — Susana Domingos Gaspar Auditorium


18:30 — Luís Severo Giacometti


19:45 — Rodrigo Amado Motion Trio Amália


21:00 — Dead Combo Lopes-Graça


22:15 — Moonshiners Amália


23:30 — Lena D’Água e Primeira Dama com a Banda Xita Lopes-Graça


00:45 — Linda Martini Zeca Afonso


02:00 — FOQUE + GODOT Aguardela


7

AUGUST
FESTA DE RECEPÇÃO – CAMPISMO

Cosmic Mass*
Mister Teaser

*vencedores do 8.º Festival Por Estas Bandas

8

AUGUST
PALCO LOPES-GRAÇA

Diabo na Cruz
Fogo Fogo


PALCO ZECA AFONSO

Orquestra Filarmónica Gafanhense


PALCO ANTÓNIO VARIAÇÕES

X-Wife
Joana Espadinha + Benjamim


PALCO GIACOMETTI-INATEL

Raquel Ralha & Pedro Renato
Mano a Mano


PALCO AGUARDELA

DJ João Melgueira


PALCO AMÁLIA

Senza


PALCO MPAGDP

Vénus Matina
Carlos Batista


PALCO CARLOS PAREDES

Francisco Sales


AUDITÓRIO AGOSTINHO DA SILVA

Coexistimos, de Inês Campos

(Dança)

9

AUGUST
PALCO LOPES-GRAÇA

Budda Power Blues & Maria João
Helder Moutinho


PALCO ZECA AFONSO

First Breath After Coma + Noiserv
Lodo + Peixe


PALCO ANTÓNIO VARIAÇÕES

Scúru Fitchádu
Paraguaii


PALCO GIACOMETTI-INATEL

Sallim
Gator, the Alligator


PALCO AGUARDELA

DJ Narciso


PALCO AMÁLIA

Afonso Cabral


PALCO MPAGDP

Adélia
Cal


PALCO CARLOS PAREDES

Dada Garbeck


AUDITÓRIO AGOSTINHO DA SILVA

Danza Ricercata, de Tânia Carvalho

(Dança)

10

AUGUST
PALCO LOPES-GRAÇA

Tiago Bettencourt
Stereossauro


PALCO ZECA AFONSO

Pop Dell’Arte
Três Tristes Tigres


PALCO ANTÓNIO VARIAÇÕES

Glockenwise + JP Simões
Baleia Baleia Baleia


PALCO GIACOMETTI-INATEL

Tiago Francisquinho
Jorge da Rocha


PALCO AGUARDELA

DJ Ride


PALCO AMÁLIA

Miramar


PALCO MPAGDP

Rezas, Benzeduras e outras Cantigas
Pequenas Espigas


PALCO CARLOS PAREDES

Valente Maio


AUDITÓRIO AGOSTINHO DA SILVA

Curtas em Flagrante

(Cinema)

11

AUGUST
PALCO LOPES-GRAÇA

Júlio Pereira
Dino D’Santiago


PALCO ZECA AFONSO

Luísa Sobral
Sopa de Pedra + Joana Gama


PALCO ANTÓNIO VARIAÇÕES

Sensible Soccers + Tiago Sami Pereira
Tape Junk


PALCO GIACOMETTI-INATEL

Pedro Mafama
Galo Cant’às Duas


PALCO AGUARDELA

Moullinex


PALCO AMÁLIA

Ricardo Toscano e João Paulo Esteves da Silva


PALCO MPAGDP

Telma
Vozes Tradicionais Femininas


PALCO CARLOS PAREDES

Ricardo Leitão Pedro


AUDITÓRIO AGOSTINHO DA SILVA

Nem a Própria Ruína, de Francisco Pinho, João Dinis Pinho e Dinis Santos

(Dança)

© Vera Correia

Activities

Curtas em Flagrante

During the afternoon of the 10th, BONS SONS will project the short films sessions from Portuguese-speaking countries, part of the “Curtas em Flagrante” collection.

KNOW MORE

Materiais Diversos

BONS SONS and Materiais Diversos have started a programming partnership benefitting from the synergic cultural potentiation in a close territorial area where both associations act.

KNOW MORE
— SHARE —